1. Find atommasserne i hvert element:
* Natrium (NA):22,99 g/mol
* Carbon (c):12,01 g/mol
* Oxygen (O):16,00 g/mol
2. Multiplicer atommassen for hvert element med dets underskrift i formlen:
* Natrium:22,99 g/mol * 2 =45,98 g/mol
* Kulstof:12,01 g/mol * 1 =12,01 g/mol
* Oxygen:16,00 g/mol * 3 =48,00 g/mol
3. Tilføj masserne sammen:
45,98 g/mol + 12,01 g/mol + 48,00 g/mol = 105,99 g/mol
Derfor er den molære masse af natriumcarbonat (Na₂co₃) ca. 106 g/mol til det nærmeste gram.
Sidste artikelHvad er atomantallet af carbonat?
Næste artikelHvilken gas, der beskadiger ozonlaget?