Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvilket volumen er nødvendigt for at opbevare 0,80 mol heliumgas ved 204,6 kp og 300 K?

Sådan løser du dette problem ved hjælp af den ideelle gaslov:

1. Forstå den ideelle gaslov

Den ideelle gaslov er en grundlæggende ligning inden for kemi, der relaterer trykket (P), volumen (V), antal mol (N) og temperatur (T) på en ideel gas:

PV =NRT

Hvor:

* R er den ideelle gaskonstant (8.314 j/mol · k)

2. Konverter enheder

* tryk: Trykket er angivet i KPA (kilopascals). Konverter det til Pascals (PA):204,6 kPa =204600 PA

* Temperatur: Temperaturen er angivet i Kelvin (K), som er den rigtige enhed til den ideelle gaslov.

3. Omarranger den ideelle gaslov til at løse for volumen

V =(nrt) / p

4. Tilslut værdierne

V =(0,80 mol * 8,314 J / mol · K * 300 K) / 204600 PA

5. Beregn lydstyrken

V ≈ 0,0097 m³

6. Konverter til liter (valgfrit)

Da 1 m³ =1000 l, er volumenet i liter:

V ≈ 9,7 L

Derfor har du brug for cirka 9,7 liter for at opbevare 0,80 mol heliumgas ved 204,6 kPa og 300 K.

Varme artikler