Forstå Henrys lov
Henrys lov siger, at opløseligheden af en gas i en væske er direkte proportional med det delvise tryk på denne gas over væsken. Matematisk:
* c =k h * P
Hvor:
* C er koncentrationen af den opløste gas (mol/l)
* k h er Henrys lov konstant (mol/l · atm)
* p er det delvise tryk på gassen (ATM)
Beregning
1. Identificer de givne værdier:
* K h =6,4 x 10⁻⁴ mol/l · atm
* P =1,0 atm (delvis tryk på N₂)
2. Anvend Henrys lovligning:
* C =(6,4 x 10⁻⁴ mol/l · atm) * (1,0 atm)
3. Løs for C:
* C =6,4 x 10⁻⁴ mol/l
Derfor er opløseligheden af N₂ i vand ved 25 ° C og 1,0 atm 6,4 x 10⁻⁴ mol/l.