Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvad er HCL -koncentrationen, hvis 53,1 ml 0,300 M NaOH kræves for at titrere en 15,0 prøvesyre?

Sådan beregner du HCL -koncentrationen:

1. Forstå reaktionen

Reaktionen mellem HCI (saltsyre) og NaOH (natriumhydroxid) er en neutraliseringsreaktion:

HCL (aq) + NaOH (aq) → NaCl (aq) + h₂o (l)

2. Støkiometri

Den afbalancerede ligning viser et forhold på 1:1 mol mellem HCL og NaOH. Dette betyder, at en mol HCL reagerer fuldstændigt med en mol NaOH.

3. Beregn mol af NaOH

* Brug molaritet og volumen af ​​NaOH til at finde molerne:

* Mol NaOH =molaritet × volumen (i liter)

* Mol NaOH =0,300 m × 0,0531 L =0,01593 mol

4. Beregn mol af HCL

* Da molforholdet er 1:1, er molen af ​​HCI lig med molen af ​​NaOH:

* Mol HCl =0,01593 mol

5. Beregn HCL -koncentration

* Koncentration (molaritet) =mol / volumen (i liter)

* Koncentration HCL =0,01593 mol / 0,0150 L =1,062 m

Derfor er koncentrationen af ​​HCL -opløsningen 1,062 m.

Varme artikler