Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvor mange mol gas er til stede, når volumenet er 100,0 liter tryk 3 atmosfærer og temperatur -10c?

Sådan beregner man antallet af mol gas ved hjælp af den ideelle gaslov:

1. Konverter enheder

* temperatur (t): Konverter Celsius til Kelvin:

T (k) =t (° C) + 273.15

T (k) =-10 ° C + 273,15 =263,15 K

2. Ideel gaslov

Den ideelle gaslov er:

PV =NRT

Hvor:

* P =pres (i atmosfærer)

* V =volumen (i liter)

* n =antal mol

* R =ideel gaskonstant (0,0821 l · atm/mol · k)

* T =temperatur (i Kelvin)

3. Løs for N (antal mol)

Omarranger den ideelle gaslov, der skal løses for N:

n =pv / rt

4. Tilslut værdierne

n =(3 atm * 100,0 L) / (0,0821 L · ATM / Mol · K * 263,15 K)

5. Beregn

n ≈ 13,9 mol

Derfor er ca. 13,9 mol gas til stede under disse forhold.

Varme artikler