Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvor mange mol gas optager 1,3 L ved et tryk 3,89 atmosfærer og temperatur 323 K?

Sådan beregner man antallet af mol gas ved hjælp af den ideelle gaslov:

1. Den ideelle gaslov

Den ideelle gaslov er repræsenteret af ligningen:

PV =NRT

Hvor:

* P =pres (i atmosfærer)

* V =volumen (i liter)

* n =antal mol

* R =ideel gaskonstant (0,0821 l · atm/mol · k)

* T =temperatur (i Kelvin)

2. Omarranger ligningen

Vi ønsker at løse for 'n' (antal mol), så vi omarrangerer ligningen:

n =pv / rt

3. Tilslut værdierne

* P =3,89 atm

* V =1,3 L

* R =0,0821 l · atm/mol · k

* T =323 K

4. Beregn

n =(3,89 atm * 1,3 l) / (0,0821 l · atm / mol · k * 323 K)

n ≈ 0,195 mol

Derfor besætter ca. 0,195 mol gas 1,3 L ved et tryk på 3,89 atmosfærer og en temperatur på 323 K.

Varme artikler