1. Find atommasserne:
* Carbon (c):12.011 g/mol
* Hydrogen (H):1,008 g/mol
2. Multiplicer atommassen for hvert element med dets underskrift i formlen:
* Carbon:12.011 g/mol * 4 =48.044 g/mol
* Hydrogen:1,008 g/mol * 10 =10,08 g/mol
3. Tilføj resultaterne sammen:
* 48,044 g/mol + 10,08 g/mol = 58,124 g/mol
Derfor er den molekylære masse af butan (C₄H₁₀) 58,124 g/mol.
Sidste artikelHeliumfusion resulterer i produktionen af?
Næste artikelHvilke kemiske opdelinger i kulstof- og iltatomer?