Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvad ville være den samlede masse af produkter, en reaktion, hvor 10 gram vand nedbrydes i elementer brint og ilt?

Sådan løser du dette problem:

forståelse af reaktionen

Nedbrydningen af ​​vand (H₂O) til brint (H₂) og ilt (O₂) er repræsenteret ved følgende afbalancerede kemiske ligning:

2H₂O → 2H₂ + O₂

Nøgleprincip:Loven om bevarelse af masse

Loven om bevarelse af masse hedder, at den samlede masse af reaktanterne før en kemisk reaktion skal svare til den samlede masse af produkterne efter reaktionen i et lukket system.

Beregning

1. molmasse vand (H₂O): 18 g/mol (2 g/mol til H + 16 g/mol til O)

2. mol vand: 10 g / 18 g / mol =0,556 mol H₂O

3. mol brint (H₂): Fra den afbalancerede ligning producerer 2 mol H₂O 2 mol H₂. Så 0,556 mol H₂O vil producere 0,556 mol H₂.

4. mol ilt (O₂): Fra den afbalancerede ligning producerer 2 mol H₂O 1 mol O₂. Så 0,556 mol H₂O vil producere 0,278 mol o₂.

5. Mass af brint (H₂): 0,556 mol H₂ * 2 g/mol =1,112 g H₂

6. masse ilt (O₂): 0,278 mol o₂ * 32 g/mol =8,90 g o₂

Total masse af produkter: 1.112 g H₂ + 8,90 g o₂ = 10.012 g

Konklusion

Den samlede masse af produkterne (brint og ilt) fra nedbrydningen af ​​10 gram vand er cirka 10 gram. Dette resultat er i overensstemmelse med loven om bevarelse af masse.

Varme artikler