1. Skriv den afbalancerede kemiske ligning
Først har vi brug for den afbalancerede kemiske ligning for reaktionen mellem NaCLO3 (natriumchlorat) og CR2O3 (chrom (III) oxid). Denne reaktion er lidt kompleks og producerer flere produkter. Det er sandsynligt, at du er interesseret i dannelsen af natriumchromat (Na2Cro4). Den afbalancerede ligning ville være:
6 NaCLO3 + 2 CR2O3 → 2 Na2cro4 + 6 NaCl + 3 O2
2. Konverter masser til mol
* naclo3:
* Molmasse af NaCLO3 =106,44 g/mol
* Mol NaCLO3 =(15 g) / (106,44 g / mol) =0,141 mol
* CR2O3:
* Molmasse CR2O3 =151,99 g/mol
* Mol Cr2O3 =(20 g) / (151,99 g / mol) =0,132 mol
3. Bestem molforholdet fra den afbalancerede ligning
Den afbalancerede ligning viser, at 6 mol NaCLO3 reagerer med 2 mol CR2O3.
4. Beregn den begrænsende reaktant
* naclo3: Hvis alle 0,141 mol NaCLO3 reagerede, ville det kræve (0,141 mol NaCLO3) * (2 mol CR2O3 / 6 mol NaCLO3) =0,047 mol CR2O3. Vi har mere end nok CR2O3 (0,132 mol).
* CR2O3: Hvis alle 0,132 mol CR2O3 reagerede, ville det kræve (0,132 mol CR2O3) * (6 mol NaCLO3 / 2 mol CR2O3) =0,396 mol NaCLO3. Vi har ikke nok NaCLO3 (kun 0,141 mol).
Konklusion:
Da vi ikke har nok NaCLO3 til at reagere med alle CR2O3, er NaCLO3 den begrænsende reaktant .
Sidste artikelHvad er en løsning, og hvad er de 2 grundlæggende dele af løsningen?
Næste artikelHvilke metaller opvarmes?