Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvad er modstanden for et materiale, der vinder 200mA strøm ved 20V?

Sådan beregner man modstanden:

Forståelse af Ohms lov

Ohms lov er det grundlæggende forhold mellem spænding (V), nuværende (I) og modstand (R):

* v =i * r

Hvor:

* v er spænding (målt i volt)

* i er nuværende (målt i ampere eller ampere)

* r er modstand (målt i ohm)

Løsning for modstand

1.

200 mA =0,2 a

2. Omarranger Ohms lov for at løse for modstand:

R =v / i

3. tilslut værdierne:

R =20V / 0,2A

4. Beregn modstanden:

R =100 ohm

Derfor er materialets modstand 100 ohm.