Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvilket volumen O2 opsamlet ved 22,0 ° C og 728 mm Hg ville blive produceret ved nedbrydning 8,15 g KCLO3?

Sådan løser du dette problem trin for trin:

1. Skriv den afbalancerede kemiske ligning:

2 KCLO₃ (S) → 2 KCl (S) + 3 O₂ (G)

2. Beregn molen af ​​KCLO₃:

* Molmasse KCLO₃ =39,10 g/mol + 35,45 g/mol + 3 * 16,00 g/mol =122,55 g/mol

* Mol KCLO₃ =(8,15 g) / (122,55 g / mol) =0,0665 mol

3. Beregn molen af ​​O₂ produceret:

* Fra den afbalancerede ligning producerer 2 mol KCLO₃ 3 mol O₂.

* Mol O₂ =(0,0665 mol KCLO₃) * (3 mol O₂ / 2 mol KCLO₃) =0,0998 mol O₂

4. Konverter temperaturen til Kelvin:

* T (k) =t (° C) + 273.15

* T (k) =22,0 ° C + 273,15 =295,15 K

5. Konverter presset til atmosfærer:

* 1 atm =760 mm Hg

* P (atm) =(728 mm Hg) / (760 mm Hg / atm) =0,958 atm

6. Brug den ideelle gaslov til at beregne volumen:

* PV =NRT

* V =(NRT) / P

* Hvor:

* V =volumen (l)

* n =mol (mol)

* R =ideel gaskonstant (0,0821 l · atm/mol · k)

* T =temperatur (k)

* P =pres (ATM)

* V =(0,0998 mol * 0,0821 L · ATM / mol · K * 295,15 K) / 0,958 atm

* V = 2,54 L

Derfor ville 2,54 L O₂ blive produceret ved 22,0 ° C og 728 mm Hg.