1. Find den molære masse af PBSO₄:
* Bly (PB):207,2 g/mol
* Svovl (r):32,06 g/mol
* Oxygen (O):16,00 g/mol (og der er fire iltatomer)
Molmasse PBSO₄ =207,2 + 32,06 + (16,00 x 4) =303,26 g/mol
2. Beregn antallet af mol:
* mol =masse / molær masse
* mol =158,1 g / 303,26 g / mol
* mol ≈ 0,521 mol
Derfor er der ca. 0,521 mol PBSO₄ i flasken.
Sidste artikelHvor mange elementer er der i LI2SO4?
Næste artikelHvad er organisk materiale?