Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Math

Spørgsmål 3 (udfyldning af blanken værd 6 point) (08.04 mc) Hvad er vægten (i gram) af en væske, der nøjagtigt fylder 465,0 mlbeholder, hvis densiteten 0,982gram over Milli?

Sådan løser du problemet:

* Forståelse af forholdet: Densitet, masse og volumen er relateret til formlen:densitet =masse / volumen

* omarrangering til masse: Vi ønsker at finde massen, så vi kan omarrangere formlen:masse =densitet * volumen

* tilslutning af værdierne:

* Densitet =0,982 gram/ml

* Volumen =465,0 ml

* Masse =0,982 gram/ml * 465,0 ml

* Beregning af massen: Masse =457,23 gram

Svar: Væskens vægt er 457,23 gram .