1. Lysets hastighed:
* Lysets hastighed i et vakuum er ca. 299.792.458 meter i sekundet (m/s). Lad os runde dette til 300.000.000 m/s for lettere beregninger.
2. Afstand:
* Afstanden mellem jorden og månen er 384.000 km. Konverter dette til meter:384.000 km * 1000 m/km =384.000.000 meter.
3. Tidsberegning:
* Tid =afstand / hastighed
* Tid =384.000.000 meter / 300.000.000 m / s
* Tid =1,28 sekunder
Derfor tager det cirka 1,28 sekunder, før lys rejser fra jorden til månen.