Formel:
Effekt (p) =strøm (i) x spænding (v)
givet:
* Nuværende (i) =22 a
* Spænding (V) =240 V
Beregning:
P =22 A * 240 V
P =5280 watt
Svar: Den elektriske tøjtørrer bruger 5280 watt strøm.
Sidste artikelHvad er en minikredsløb, der reagerer på shorts eller kontakt med vand?
Næste artikelHvad vil en magnet afhente?