* spænding og amp-timer: Du kombinerer to 12V-batterier for at få 24V, men du øger ikke amp-timers kapacitet lineært.
* strøm og energi: Nøglen er at forstå begrebet magt og energi.
* strøm (watts): Dette er den hastighed, hvormed energi bruges. Det beregnes af:Power (watts) =spænding (volt) x strøm (ampere)
* Energi (watt-timer): Dette er den samlede mængde energi, der er gemt. Det beregnes af:Energy (Watt-timer) =Power (Watts) X Time (timer)
Her er sammenbruddet:
1. individuelt batteri: En 12V, 100AH batteri opbevarer 12V x 100Ah =1200 watt-timer energi.
2. kombinerede batterier: Når du forbinder dem i serie (for at få 24V), har du stadig den samme samlede energi:1200 watt-timer pr. Batteri. Men med 24V ville den nuværende lodtrækning være halvdelen for den samme magt.
3. beregning af runtime: For at bestemme runtime skal du kende strømmen (i watts), der tegnes af din enhed.
Eksempel:
* Hvis din enhed tegner 100 watt, vil den bruge 100 watt / 24V =4,17 ampere.
* Med 1200 watt-timers energi ville runtime være 1200 watt-timer / 100 watt =12 timer. Dette er til et batteri.
* Med to batterier i serie har du dobbelt energi, så runtime ville være 24 timer.
Konklusion:
Du fordobler ikke køretiden direkte, fordi spændingen øget påvirker det aktuelle træk, men du fordobler energilagringskapaciteten.