1. Forstå forholdet
Energien fra en foton er direkte proportional med dens frekvens. Dette forhold er beskrevet af Plancks ligning:
* e =hν
Hvor:
* E er energien fra fotonen (i joules)
* H er Plancks konstante (ca. 6,626 x 10^-34 joule-sekunder)
* v er frekvensen af fotonen (i Hertz)
2. Konverter frekvens til Hertz
Din givne frekvens er "1.6910 til strømmen 19 Hz", hvilket betyder:
* ν =1.6910 x 10^19 Hz
3. Beregn energi i Joules
* E =(6.626 x 10^-34 j · s) * (1.6910 x 10^19 Hz)
* E ≈ 1,12 x 10^-14 j
4. Konverter joules til kev
* 1 keV (kilo-elektron volt) =1,602 x 10^-16 j
Derfor:
* E ≈ (1,12 x 10^-14 j) / (1.602 x 10^-16 j / kev)
* e ≈ 70,0 kev
Svar: Røntgenfotonens energi er cirka 70,0 kev .
Sidste artikelHvilken har mere energi en radiofoton eller røntgenfoton?
Næste artikelHvad kalder du tætheden af en elektronsky?