Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Energi

Hvor meget varmeenergi er der behov for for at fordampe vand ved dets kogepunkt K?

Du spørger om den varmeenergi, der kræves for at fordampe en bestemt masse vand på dets kogepunkt. Sådan beregner man det:

forståelse af koncepterne

* fordampningsvarme: Dette er den mængde energi, der kræves for at ændre 1 gram af et stof fra en væske til en gas på dets kogepunkt. For vand er fordampningsvarmen ca. 2260 J/g (joules pr. Gram).

* masse (g): Du skal kende den masse af vand, du vil fordampe.

Formel

Formlen til beregning af den nødvendige varmeenergi er:

q =m * h_vap

Hvor:

* q er varmeenergien (i Joules)

* m er massen af ​​vand (i gram)

* h_vap er fordampningsvarmen af ​​vand (2260 j/g)

eksempel

Lad os sige, at du vil fordampe 5 gram vand på dets kogepunkt:

* m =5 g

* h_vap =2260 j/g

q =5 g * 2260 j/g =11.300 j

Derfor har du brug for 11.300 joules varmeenergi for at fordampe 5 gram vand på dets kogepunkt.

Vigtig note: Den faktiske varmeenergi, der kræves, kan variere lidt afhængigt af trykket og andre faktorer. Imidlertid giver denne beregning en god tilnærmelse.