Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Energi

I en luftkompressor foregår kompressionen med en konstant intern energi, og 50 kJ varme afvises til kølevand for hvert kilogram beregner arbejdsinputkompet?

Sådan beregner du arbejdsinput til luftkompressoren:

forståelse af koncepterne

* konstant intern energi: Dette betyder, at den indre energi i luften inde i kompressoren forbliver den samme under kompressionsprocessen.

* varmeafvisning: Den 50 kj varme, der er afviset til kølevand, er mængden af ​​varmeenergi, der mistes af luften under komprimering.

Anvendelse af den første lov om termodynamik

Den første lov om termodynamik siger:

ΔU =q - W

hvor:

* ΔU er ændringen i intern energi

* Q er varmen, der tilføjes til systemet

* W er det arbejde, der udføres af systemet

Løsning til arbejde input

1. Konstant intern energi: Da den interne energi forbliver konstant (ΔU =0), bliver ligningen:

0 =Q - W

2. varmeafvisning: Den afviste varme er negativ, fordi den forlader systemet (q =-50 kJ).

3. Arbejdsindgang: Udskiftning af værdierne i ligningen:

0 =-50 kJ - W

W =50 kJ

Konklusion

Derfor er det arbejde, der kræves til luftkompressoren, 50 kJ pr. Kg luftkomprimeret . Dette betyder, at 50 kJ energi skal leveres til kompressoren for hvert kilogram luft, der skal komprimeres.