* Kilo Newton (KN) Mål kraft . Force er et skub eller træk, der kan få et objekt til at accelerere.
* kilogram (kg) Mål masse . Masse er mængden af stof i et objekt.
For at relatere kraft og masse skal du bruge Newtons anden bevægelseslov:
* f =m * a
Hvor:
* f er kraften i Newtons (n)
* m er massen i kilogram (kg)
* a er accelerationen i meter pr. Sekund firkant (m/s²)
For at konvertere 7,5 kN til noget relateret til masse har du brug for mere information:
* Hvilken acceleration handler kraften på? At kende accelerationen ville lade dig løse for masse ved hjælp af formlen ovenfor.
Eksempel:
Hvis 7,5 kN -kraften får et objekt til at accelerere ved 2 m/s², så:
* 7,5 kN =7500 n
* 7500 n =m * 2 m/s²
* M =7500 N / 2 m / s² =3750 kg
Derfor ville en 7,5 kN -kraft, der virker på et objekt med en acceleration på 2 m/s², være ækvivalent med en masse på 3750 kg
Sidste artikelKrænker evolutionen den anden lov om termodynamik?
Næste artikelHvordan brænder en flamme?