* Potentiel energi afhænger af højde og tyngdekraft. Formlen for gravitationspotentiale energi er:
Potentiel energi (PE) =masse (M) * tyngdekraft (G) * Højde (H)
* Vi har brug for mere information. For at finde højden skal du kende mindst et af følgende:
* ægets potentielle energi: Du har kun leveret vægten (som er relateret til masse).
* værdien af tyngdekraften: Tyngdekraften varierer lidt afhængigt af placering. På jorden er det cirka 9,8 m/s².
Lad os illustrere med et eksempel:
Lad os sige, at ægets potentielle energi er 1 Joule. Sådan finder vi højden:
1. Konverter vægt til masse: 55 gram =0,055 kg
2. Brug den potentielle energiformel:
1 J =0,055 kg * 9,8 m/s² * H
3. Løs for højde (h):
H =1 J / (0,055 kg * 9,8 m / s²) ≈ 1,86 meter
Sammenfattende skal du kende ægets potentielle energi (eller i det mindste højden, hvis du kender tyngdekraften) for at finde ud af, hvor langt over jorden det er.
Sidste artikelHvad produceres under forbrænding?
Næste artikelHvordan fremstilles tidevandsenergi?