forståelse af koncepterne
* Specifik varmekapacitet: Mængden af varmeenergi, der kræves for at hæve temperaturen på 1 gram af et stof med 1 grader Celsius (eller 1 Kelvin). For flydende vand er den specifikke varmekapacitet ca. 4.184 J/(G · ° C).
* Varmekapacitet: Den samlede mængde varmeenergi, der kræves for at hæve temperaturen på en specifik masse af et stof med 1 graders celsius (eller 1 kelvin).
Beregning
1. Formel: Varmkapacitet =masse × specifik varmekapacitet
2. Værdier:
* Masse =165 g
* Specifik varmekapacitet af vand =4.184 J/(G · ° C)
3. Beregning: Varmkapacitet =165 g × 4,184 J/(G · ° C) =690,36 J/° C
Svar: Varmekapaciteten på 165 g flydende vand er cirka 690,36 J/° C .
Sidste artikelEr et lommelygtebatteri auto -potentiale eller kinetisk?
Næste artikelHvilke elektromagnetiske bølger afgiver en ild?