Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Energi

Antag, at en 14 gram prøve af jern opvarmes fra 20C til 25C Den specifikke varme 0,11c Hvor meget energi blev absorberet af jernet?

Sådan beregner man den energi, der er absorberet af jernet:

forståelse af koncepterne

* Specifik varme: Mængden af ​​varmeenergi, der kræves for at hæve temperaturen på 1 gram af et stof med 1 graders celsius.

* varmeenergiforformel: Q =MCΔT

* Q =varmeenergi (i joules)

* m =masse (i gram)

* c =specifik varmekapacitet (i joule pr. gram pr. grad celsius)

* ΔT =ændring i temperatur (i grader celsius)

Beregninger

1. Identificer de givne værdier:

* M =14 gram

* C =0,11 J/g ° C

* ΔT =25 ° C - 20 ° C =5 ° C

2. Sæt værdierne i formlen:

* Q =(14 g) * (0,11 J/g ° C) * (5 ° C)

3. Beregn den absorberede energi:

* Q =7,7 joules

Svar: Jernen absorberede 7,7 Joules of Energy.