1. Forstå koncepterne
* Specifik varmekapacitet: Mængden af varme, der kræves for at hæve temperaturen på 1 gram af et stof med 1 graders celsius (eller 1 kelvin).
* varmeoverførselsformel: Q =mcΔt, hvor:
* Q =varmeenergi (i joules)
* m =masse (i gram)
* C =specifik varmekapacitet (i J/G ° C)
* ΔT =ændring i temperatur (i ° C)
2. Saml oplysningerne
* masse (m): 403 g
* Specifik varmekapacitet af kviksølv (C): 0,14 J/g ° C.
* Ændring i temperatur (ΔT): 67,0 ° C - 11,0 ° C =56,0 ° C
3. Beregn den frigjorte varme (Q)
* Q =(403 g) * (0,14 J/g ° C) * (56,0 ° C)
* Q =3154.56 J
4. Konverter joules til kilojoules
* 1 kJ =1000 j
* Q =3154.56 J * (1 kJ / 1000 J) =3,15 kJ
Svar: Mængden af frigivet varme fra 403 g kviksølv, når det afkøles fra 67,0 ° C til 11,0 ° C, er ca. 3,15 kJ .
Sidste artikelHvad er definitionen af en generator?
Næste artikelHvordan gør det at gå over et tæppe statisk elektricitet?