Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Fysik

Hvis et objekt har et volumen på 50 cm3 og masse 956g, hvad er det tæthedsobjekt?

Sådan beregnes objektets densitet:

Forståelse af densitet

Densitet er et mål for, hvor meget masse der er indeholdt i et givet volumen. Det beregnes ved hjælp af formlen:

* densitet (d) =masse (m) / volumen (v)

Beregninger

1. Konverter enheder:

* Da densitet normalt udtrykkes i gram pr. Kubikcentimeter (g/cm³), er vi nødt til at konvertere massen fra gram (g) til kilogram (kg).

* 956 g =0,956 kg

2. Anvend formlen:

* D =0,956 kg / 50 cm³

* D =0,01912 kg/cm³

Svar

Objektets densitet er 0,01912 kg/cm³ .

Varme artikler