1. Beregn den samlede masse:
* Samlet masse =masse af den første bil + masse af anden bil
* Samlet masse =1250 kg + 325 kg =1575 kg
2. Anvend Newtons anden lov:
* Nettokraft (f) =masse (m) * Acceleration (a)
* F =1575 kg * 2,15 m/s²
* F =3393,75 n
Derfor er nettokraften, der virker på den første bil, 3393,75 Newtons.
Sidste artikelKan et objekt bevæge sig, hvis nettokraften virker på nul?
Næste artikelHvilke slags kræfter kan handle på et objekt?