Forståelse af halveringstid
En halveringstid er den tid, det tager for halvdelen af et radioaktivt stof at henfalde. I dette tilfælde, hver 3. time, skæres stoffets mængde i halvdelen.
trin for at løse
1. Bestem, hvor mange halveringstider der er behov for:
* Du starter med 12 g og vil forfalde til 3G.
* Dette betyder, at du er nødt til at reducere massen med en faktor 4 (12g / 3g =4).
* Da hver halveringstid reducerer massen med halvdelen, har du brug for to halveringstider (1/2 * 1/2 =1/4).
2. Beregn den samlede tid:
* Hver halveringstid er 3 timer.
* Du har brug for to halveringstider.
* Derfor vil det tage 3 timer * 2 =6 timer.
Svar: Det ville tage 6 timer for 12 g af stoffet til forfald til 3 g.
Sidste artikelHvad har den retning, som et objekt bevæger sig, at gøre med Newton Law of inertia?
Næste artikelHvad er adfærd?