forståelse af koncepterne
* arbejde: Arbejdet udføres, når en kraft får et objekt til at flytte en bestemt afstand. Det beregnes som:arbejde (w) =kraft (f) x afstand (d)
* kraft på grund af tyngdekraften: Kraften, der virker på et objekt på grund af tyngdekraften, er dens vægt, beregnet som:kraft (f) =masse (m) x acceleration på grund af tyngdekraften (g). Accelerationen på grund af tyngdekraften (G) er ca. 9,8 m/s².
Beregninger
1. Beregn kraften på grund af tyngdekraften:
* F =m * g
* F =21 kg * 9,8 m/s²
* F =205,8 N (Newton)
2. Beregn det udførte arbejde:
* W =f * d
* W =205,8 n * 7 m
* W =1440.6 J (Joules)
Svar: Det arbejde, der er udført for at løfte objektet, er 1440,6 Joules.