Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Fysik

Hvor meget arbejde udføres med at flytte en opladning på 2 ° C på tværs af to punkter med potentiel forskel 12 volt?

Sådan beregner du det udførte arbejde:

forståelse af koncepterne

* potentiel forskel (spænding): Den potentielle forskel mellem to punkter er det arbejde, der udføres pr. Enhedsafgift for at flytte et afgift fra det ene punkt til det andet. Det måles i volt (V).

* arbejde: Arbejdet udføres, når en kraft forårsager en forskydning. I forbindelse med elektricitet udføres arbejde, når der flyttes en afgift gennem et elektrisk felt.

Formel

Arbejdet udført (W) ved at flytte en opladning (Q) på tværs af en potentiel forskel (V) er givet af:

W =Q * V

Beregning

* Q =2 C (ladning)

* V =12 V (potentiel forskel)

W =2 C * 12 V =24 J (Joules)

Svar

Arbejdet, der udføres med at flytte en opladning på 2 ° C på tværs af to punkter med en potentiel forskel på 12 volt, er 24 joules.

Varme artikler