Charles 'lov
Charles 'lov siger, at volumen af en gas er direkte proportional med dens absolutte temperatur under forudsætning af konstant tryk. Matematisk:
V₁/t₁ =v₂/t₂
Hvor:
* V₁ =indledende bind
* T₁ =initial temperatur (i Kelvin)
* V₂ =slutvolumen
* T₂ =endelig temperatur (i Kelvin)
1. Konverter temperaturer til Kelvin:
* -45 ° C + 273,15 =228,15 K
* 45 ° C + 273,15 =318,15 K
2. Opret ligningen:
3,8 L / 228,15 K =V₂ / 318,15 K
3. Løs for V₂ (det endelige bind):
V₂ =(3,8 L * 318,15 K) / 228,15 K
V₂ ≈ 5,3 L
Derfor vil helium besætte cirka 5,3 liter ved 45 ° C.
Sidste artikelHvor stærk er magnetar?
Næste artikelHvad er hurtigere hastighed på lyd eller lys, og hvorfor?