Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Fysik

Hvilken konstant kraft giver en masse på 9,5 kg og acceleration 10 mil i sekundet?

Sådan løser du dette problem, skal du huske, at vi er nødt til at bruge konsistente enheder:

1. Konverter miles i sekundet til meter pr. Sekund

* 1 mil =1609,34 meter

* 10 miles/sekund =10 * 1609,34 meter/sekund =16093,4 meter/sekund

2. Anvend Newtons anden bevægelseslov

* Newtons anden lov siger:Force (F) =masse (M) * Acceleration (A)

3. Beregn kraften

* F =9,5 kg * 16093,4 m/s²

* F ≈ 153.882.3 N (Newton)

Derfor kræves en konstant kraft på cirka 153.882.3 Newtons for at give en masse på 9,5 kg en acceleration på 10 miles i sekundet.

Varme artikler