Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Fysik

Hvad er accelerationen af ​​en 20 kg spandcement, der trak opad med kraft 400 N?

Sådan løser du dette problem:

1. Identificer kræfterne:

* vægt (fg): Tyngdekraften, der virker på spanden, beregnet som FG =masse * Acceleration på grund af tyngdekraften (G). Så fg =20 kg * 9,8 m/s² =196 N.

* Applied Force (FA): Kraften, der trækker spanden opad, som er 400 N.

2. Bestem nettokraften:

* nettokraft (FNET): Forskellen mellem den påførte kraft og vægten. Da den anvendte kraft er opad, og vægten er nedad, trækker vi:FNET =FA - FG =400 N - 196 N =204 N.

3. Beregn accelerationen:

* Acceleration (a): Brug Newtons anden bevægelseslov:fnet =masse * Acceleration (a). Omarranger for at løse til acceleration:A =FNET / MASS.

* Erstatningsværdier: A =204 N / 20 kg =10,2 m / s².

Derfor er accelerationen af ​​cementens spand 10,2 m/s² opad.

Varme artikler