Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Fysik

Hvad er impulsen af ​​et objekt, der anvender 30 N i 4 sekunder?

Sådan beregner man impulsen:

Forståelse af impuls

Impuls er ændringen i et objekts momentum. Det er repræsenteret af følgende ligning:

* impuls (j) =kraft (f) * tid (ΔT)

Anvendelse af informationen

* kraft (f) =30 n

* tid (ΔT) =4 s

Beregning

* impuls (j) =(30 n) * (4 s) =120 ns

Svar

Objektets impuls er 120 ns (Newton-sekunder).