Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Fysik

Et tog accelererer fra 30 km pr. Time til 45 på 15 sekunder Find sin acceleration og afstand?

Sådan finder du togets acceleration og afstand:

1. Konverter enheder:

* hastighed: Konverter km/hr til m/s:

* 30 km/t * (1000 m/km) * (1 time/3600 s) =8,33 m/s

* 45 km/t * (1000 m/km) * (1 time/3600 s) =12,5 m/s

2. Beregn acceleration:

* Acceleration (a) =(endelig hastighed (v) - indledende hastighed (u)) / tid (t)

* A =(12,5 m/s - 8,33 m/s)/15 s

* a =0,278 m/s²

3. Beregn afstand:

* afstand (er) =indledende hastighed (u) * tid (t) + (1/2) * Acceleration (a) * Tid (t) ²

* s =(8,33 m/s * 15 s) + (1/2) * (0,278 m/s²) * (15 s) ²

* S =124,95 m + 31,31 m

* S =156,26 m

Derfor:

* Togets acceleration er 0,278 m/s² .

* Den afstand, der er kørt af toget, er 156,26 meter .

Varme artikler