Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Fysik

Hvor meget arbejde udføres af en hammer, der udøver 980,0 N kraft på negle, der kører den 1,50 cm til bord?

Sådan beregner man det arbejde, der er udført af hammeren:

Forståelse af arbejde

Arbejdet udføres, når en kraft får et objekt til at flytte en bestemt afstand. Formlen for arbejde er:

* arbejde (w) =kraft (f) x afstand (d)

Anvendelse af informationen

1. Konverter afstanden til meter: 1,50 cm =0,0150 m

2. Tilslut værdierne:

* W =980,0 N * 0,0150 m

3. Beregn arbejdet:

* W =14,7 J (Joules)

Derfor gør hammeren 14,7 joules af arbejde på neglen.

Varme artikler