1. Jordens omkreds:
* Jordens omkreds ved ækvator er cirka 40.075 kilometer (24.901 miles).
2. Omkrets ved din breddegrad:
* Omkretsen af en cirkel falder, når du bevæger dig væk fra ækvator. Vi kan bruge kosinus af din breddegrad til at finde omkredsen på dit sted:
* Omkrets ved breddegrad =Jordens omkreds * cos (breddegrad)
* Omkrets ved 43,5 grader nord =40.075 km * cos (43,5 °) ≈ 29.000 km
3. Afstand kørt på en dag:
* Da jorden roterer en gang hver 24. time, er afstanden, der køres af en bygning på din breddegrad på en dag, lig med omkredsen på denne breddegrad:
* Rejset afstand =29.000 km
Derfor rejser videnskabsbygningen på din campus cirka 29.000 kilometer (18.000 miles) på en dag på grund af jordens rotation.