Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvad er koncentrationen af ​​HF i en ligevægtsblanding etableret ved tilsætning af mol hver H2 og F2 til en 1,00 L -beholder ved denne temperatur?

Angiv følgende oplysninger, så jeg kan hjælpe dig med at beregne koncentrationen af ​​HF:

* Temperaturen: Ligevægtskonstanten (K) for reaktionen er temperaturafhængig.

* ligevægtskonstanten (K) for reaktionen: Denne værdi er nødvendig for at bestemme omfanget af reaktionen.

Sådan kan vi nærme os problemet:

1. Skriv den afbalancerede kemiske ligning:

H₂ (g) + f₂ (g) ⇌ 2HF (g)

2. Opret en isbord:

| | H₂ | F₂ | 2HF |

| -------- | -------- | -------- | -------- |

| Indledende | 1 mol | 1 mol | 0 mol |

| Ændring | -x | -x | +2x |

| Equil. | 1-X | 1-X | 2x |

3. Skriv udtrykket for ligevægtskonstanten (K):

K =[hf] ² / ([h₂] * [f₂])

4.

K =(2x) ² / ((1-x) * (1-x))

5. Løs for x:

* Brug den givne værdi af K og løs den kvadratiske ligning for x.

* Denne værdi af X repræsenterer ændringen i koncentration ved ligevægt.

6. Beregn ligevægtskoncentrationen af ​​HF:

[HF] =2x

Eksempel:

Lad os sige, at ligevægtskonstanten (K) er 100 ved den givne temperatur.

* Vi ville erstatte k =100 i ligningen fra trin 4 og løse for x.

* Når vi først har fundet X, kan vi beregne [HF] =2x.

Husk:

* Sørg for at bruge de korrekte enheder til koncentration (normalt mol/l eller m).

* Hvis du får de delvise tryk på gasserne i stedet for deres koncentrationer, kan du bruge det delvise tryk direkte i K -ekspressionen, men sørg for at bruge de korrekte enheder (normalt ATM).

Varme artikler