1. Find den molære masse af aceton (C₃H₆O):
* Carbon (c):12,01 g/mol * 3 =36,03 g/mol
* Hydrogen (H):1,01 g/mol * 6 =6,06 g/mol
* Oxygen (O):16,00 g/mol * 1 =16,00 g/mol
Total molmasse: 36,03 + 6,06 + 16,00 =58,09 g/mol
2. Konverter gram af acetone til mol:
* Mol =(gram acetone) / (molmasse acetone)
* Mol =0,435 g / 58,09 g / mol =0,00749 mol
3. Brug Avogadros nummer for at finde antallet af molekyler:
* Avogadros nummer:6,022 x 10²³ molekyler/mol
* Antal molekyler =(mol acetone) * (Avogadro's nummer)
* Antal molekyler =0,00749 mol * 6,022 x 10²³ molekyler/mol
* Antal molekyler ≈ 4,51 x 10²¹ Molekyler
Derfor er der ca. 4,51 x 10²¹ -molekyler af acetone til stede i 0,435 g acetone.
Sidste artikelHvad er formålet med salt eller sukker, der opløses i vand?
Næste artikelHvor tæt er partiklerne i væsker?