1. Find den molære masse af Cuo:
* Cu (kobber) har en molmasse på 63,55 g/mol
* O (ilt) har en molmasse på 16,00 g/mol
Derfor er den molære masse af Cuo 63,55 g/mol + 16,00 g/mol =79,55 g/mol
2. Brug formlen:
* mol =masse / molær masse
3. Tilslut værdierne:
* mol =3,2 g / 79,55 g / mol
* mol ≈ 0,0402 mol
Derfor er der ca. 0,0402 mol til stede i 3,2 g Cuo.
Sidste artikelHvad er forskellen mellem syresalt og normalt salt?
Næste artikelHvilket stof absorberer den største mængde stråling?