1. Skriv den afbalancerede kemiske ligning:
2 H₂ + O₂ → 2 H₂O
2. Konverter gram O₂ til mol:
* Molmasse O₂ =32 g/mol
* Mol O₂ =(355 g o₂) / (32 g / mol) =11,09 mol o₂
3. Brug molforholdet fra den afbalancerede ligning:
* Den afbalancerede ligning viser, at 1 mol O₂ producerer 2 mol H₂O.
4. Beregn mol H₂O:
* Mol H₂O =(11,09 mol O₂) * (2 mol H₂O / 1 mol O₂) = 22,18 mol H₂O
Derfor vil 355 g O₂ producere 22,18 mol H₂O.
Sidste artikelHar ethvert stof tredobbelt punkt?
Næste artikelHvorfor er deicer salt virkelig godt at smelte sne?