Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

170 ml af en 0,30 m kobber II -acetatopløsning blandes med et overskydende natriumsulfid Hvor mange gram bundfald dannes?

Sådan løser du dette problem trin for trin:

1. Skriv den afbalancerede kemiske ligning

Reaktionen mellem kobber (II) acetat (Cu (CH₃coo) ₂) og natriumsulfid (Na₂s) producerer kobber (II) sulfid (CUS) bundfald og natriumacetat (nach₃coo) i opløsning.

Den afbalancerede ligning er:

Cu (ch₃coo) ₂ (aq) + Na₂s (aq) → cus (s) + 2 nach₃coo (aq)

2. Beregn mol af kobber (II) acetat

* molaritet =mol opløst / liter opløsning

* Vi har 170 ml (0,170 L) af 0,30 M kobber (II) acetat.

* Omarrangering af formlen: mol af opløst stof =molaritet * liter opløsning

* mol Cu (ch₃coo) ₂ =0,30 m * 0,170 L =0,051 mol

3. Bestem begrænsende reaktant

* Da natriumsulfid er i overskydende, er kobber (II) acetat den begrænsende reaktant. Dette betyder, at mængden af ​​nedfald, der er dannet, bestemmes af mængden af ​​tilgængeligt kobber (II) acetat.

4. Beregn mol af kobber (II) sulfidudfældning

* Den afbalancerede ligning viser et forhold på 1:1 mol mellem Cu (CH₃COO) ₂ og CUS.

* Derfor producerer 0,051 mol Cu (CH₃COO) ₂ 0,051 mol CUS.

5. Beregn masse af kobber (II) sulfidudfældning

* mol =masse / molær masse

* Den molære masse af CUS er 95,61 g/mol.

* Omarrangering af formlen: masse =mol * molmasse

* Masse CUS =0,051 mol * 95,61 g/mol =4,88 gram

Derfor dannes ca. 4,88 gram kobber (II) sulfidudfældning.

Varme artikler