1. Beregn molen af MGCL₂:
* molmasse mgcl₂:
* Mg:24,31 g/mol
* Cl:35,45 g/mol (x 2 for to kloratomer)
* I alt:24,31 + (35,45 x 2) =95,21 g/mol
* mol mgcl₂:
* mol =masse / molær masse
* mol =0,73 g / 95,21 g / mol
* mol ≈ 0,00767 mol
2. Konverter volumen til liter:
* bind: 300 ml
* liter: 300 ml / 1000 ml / l =0,3 l
3. Beregn molaritet:
* molaritet (m) =mol opløst / liter opløsning
* molaritet =0,00767 mol / 0,3 L
* Molaritet ≈ 0,0256 m
Derfor er molariteten af 0,73 g MGCL₂ -opløsningen i 300 ml ca. 0,0256 m.
Sidste artikelHvad observerede du, mens benzoinsyre-salt smelter?
Næste artikelHvad er uorganisk kolloid?