Boyle's Law siger, at volumen af en gas er omvendt proportional med dens tryk under forudsætning af konstant temperatur. Matematisk:
P₁v₁ =p₂v₂
Hvor:
* P₁ =oprindeligt tryk
* V₁ =indledende bind
* P₂ =endelig pres
* V₂ =slutvolumen
givet:
* V₁ =2,4 L
* P₁ =14,1 kPa
* P₂ =84,6 kPa
for at finde: V₂
Løsning:
1.
(14,1 kPa) * (2,4 L) =(84,6 kPa) * V₂
2. Løs for V₂:
V₂ =(14,1 kPa * 2,4 L) / 84,6 kPa
V₂ ≈ 0,4 L
Derfor vil gassen besætte ca. 0,4 L ved et tryk på 84,6 kPa.
Sidste artikelEr THC en del af min kemiske sammensætning?
Næste artikelHvor mange uparrede elektroner har strontium?