1. Skriv den afbalancerede kemiske ligning:
Reaktionen mellem zink (Zn) og svovl (er) producerer zinksulfid (ZnS):
Zn + S → Zns
2. Beregn den molære masse af hver reaktant:
* Zn:65,38 g/mol
* S:32,06 g/mol
3. Beregn mol for hver reaktant:
* Mol Zn =(25 g) / (65,38 g / mol) =0,383 mol
* Mol s =(300 g) / (32,06 g / mol) =9,35 mol
4. Bestem den begrænsende reaktant:
Den begrænsende reaktant er den, der først bliver brugt op og dikterer mængden af dannet produkt. For at finde ud af dette, er vi nødt til at sammenligne molforholdene fra den afbalancerede ligning:
* Den afbalancerede ligning viser et forhold på 1:1 mol mellem Zn og S. Dette betyder for hver 1 mol Zn, vi har brug for 1 mol s for at reagere fuldstændigt.
Da vi har 0,383 mol Zn og 9,35 mol S, kan vi se, at vi har markant mere svovl end nødvendigt. Derfor er zink (Zn) den begrænsende reaktant .
5. Beregn massen af overskydende reaktant:
For at finde massen af overskydende reaktant (svovl) skal vi først bestemme, hvor meget svovl der er behov for for at reagere med den begrænsende reaktant (zink):
* Mol af S behov =0,383 mol Zn * (1 mol S / 1 mol Zn) =0,383 mol s
Nu kan vi beregne den nødvendige svovlmasse:
* Massen af S behov =0,383 mol * 32,06 g/mol =12,27 g
Til sidst skal du beregne massen af overskydende svovl:
* Masse overskydende s =300 g (initial) - 12,27 g (nødvendigt) = 287,73 g
Svar: Massens overskydende reaktant er 287,73 g svovl .
Sidste artikelHvilken syre til stede i damefinger?
Næste artikelHvilken formel opladning har kulstof?