1. Find den molære masse af kuldioxid (CO2):
* Carbon (c):12,01 g/mol
* Oxygen (O):16,00 g/mol
* CO2:12.01 + (16,00 x 2) =44,01 g/mol
2. Beregn antallet af mol:
* Mol =masse / molær masse
* Mol =44,009 g / 44,01 g / mol
* Mol ≈ 1.000 mol
Derfor indeholder flasken ca. 1.000 mol kuldioxidmolekyler.
Sidste artikelHvilken type rør skal du bruge med metangas?
Næste artikelHvordan forbliver en forbindelse sammen?