Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Under visse betingelser er ligevægtskoncentrationerne for komponenter i reaktion 2NOCl G NO (G) plus Cl2 (G) nr. 0,02 M Cl2 0,01 og NOCl 0.H m. hvad er værdi keq givet no2cl2 nocl2?

Sådan løser du dette problem:

1. Skriv den afbalancerede kemiske ligning

Den afbalancerede kemiske ligning for reaktionen er:

2 nocl (g) ⇌ 2 nr (g) + cl₂ (g)

2. Skriv ligevægtsudtrykket

Ligevægtskonstanten (K_EQ) -udtrykket er:

K_eq =([nej] ² [cl₂]) / [nocl] ²

3. Udskift ligevægtskoncentrationerne

Vi får:

* [Nej] =0,02 m

* [Cl₂] =0,01 m

* [NOCL] =0,04 m (forudsat at du betød 0,04 m, ikke 0.H m)

Udskift disse værdier i K_EQ -ekspressionen:

K_eq =(0,02² * 0,01) / 0,04²

4. Beregn værdien af ​​k_eq

K_eq =(0,000004) / 0,0016 =0,0025

Derfor er værdien af ​​K_EQ for denne reaktion under de givne betingelser 0,0025.

Varme artikler