1. Bestem den molære masse af mangan (MN):
* Den molære masse af Mn er ca. 54,94 g/mol.
2. Beregn molen af mangan i 0,1 g af det hydratiserede salt:
* Trin 1:Find masseprocenten af MN i det hydratiserede salt:
* Molær masse af Mnso₄ · 4H₂O =223 g/mol (givet)
* Masseprocent af Mn =(molmasse Mn / molær masse af mnso₄ · 4H₂o) * 100%
* Masseprocent af Mn =(54,94 g/mol/223 g/mol) * 100% ≈ 24,6%
* Trin 2:Beregn massen af Mn i 0,1 g af det hydratiserede salt:
* Masse Mn =0,1 g * 24,6% =0,0246 g
* Trin 3:Beregn molen på MN:
* Mol mn =masse af mn / molær masse af Mn
* Mol mn =0,0246 g/54,94 g/mol ≈ 0,000448 mol
Derfor er ca. 0,000448 mol mangan indeholdt i 0,1 g mnso₄ · 4H₂o.