Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvor mange atomer af O2 er der i en 1,76sample CO2?

Sådan løser du dette problem:

1. Bestem den molære masse af CO2

* Carbon (C) har en molmasse på 12,01 g/mol

* Oxygen (O) har en molmasse på 16,00 g/mol

* Molmasse CO2 =12,01 g/mol + (2 * 16,00 g/mol) =44,01 g/mol

2. Beregn molen af ​​CO2

* Vi får en 1,76 g prøve af CO2.

* Mol CO2 =(masse af CO2) / (molmasse CO2)

* Mol CO2 =1,76 g / 44,01 g / mol =0,04 mol

3. Bestem molen af ​​O2

* Den kemiske formel CO2 fortæller os, at der er 2 mol iltatomer for hver 1 mol CO2.

* Mol O -atomer =0,04 mol CO2 * (2 mol O atomer / 1 mol CO2) =0,08 mol O atomer

4. Beregn antallet af O2 -molekyler

* Avogadros nummer fortæller os, at der er 6,022 x 10^23 molekyler i en mol af ethvert stof.

* Antal O2 -molekyler =(mol af O -atomer) * (Avogadro's nummer)

* Antal O2 -molekyler =0,08 mol * (6,022 x 10^23 molekyler/mol) =4,82 x 10^22 molekyler

Derfor er der ca. 4,82 x 10^22 O2 -molekyler i en 1,76 g prøve af CO2.

Varme artikler