Sådan beregner man dens molekylmasse:
* na (natrium): 2 atomer * 22,99 g/mol =45,98 g/mol
* c (carbon): 1 atom * 12,01 g/mol =12,01 g/mol
* o (ilt): 3 atomer * 16,00 g/mol =48,00 g/mol
* h (brint): 20 atomer * 1,01 g/mol =20,20 g/mol
Total molekylmasse =45,98 + 12,01 + 48,00 + 20,20 =126,19 g/mol
Derfor er den molekylære masse af vaskesoda (natriumcarbonat decahydrat) 126,19 g/mol .
Sidste artikelEr isterninger i flydende vandhomogen?
Næste artikelHvor stammer stofferne i opløsningshavene?