1. Bestem den molære masse af C2H4:
* Carbon (C) har en molmasse på 12,01 g/mol
* Hydrogen (H) har en molmasse på 1,01 g/mol
* Molmasse af C2H4 =(2 * 12,01 g/mol) + (4 * 1,01 g/mol) =28,05 g/mol
2. Bestem molen af kulstof i 450 mol C2H4:
* Hver mol C2H4 indeholder 2 mol kulstof.
* Mol kulstof =450 mol C2H4 * (2 mol C / 1 mol C2H4) =900 mol C
3. Beregn massen af kulstof:
* Massen af kulstof =mol kulstof * Molmasse kulstof
* Masse kulstof =900 mol C * 12,01 g/mol =10809 g
Derfor er der cirka 10809 gram kulstof i 450 mol C2H4.
Sidste artikelHvor mange mol kulstof er der i en diamant, der vejer 1200 gram?
Næste artikelHvor mange mol er der i 56 gram kulilte?